Vše, co potřebujete vědět o geraniu - královně zahrady

Geranium

Geránie, známá také pod názvem pelargónie, patří mezi oblíbené rostliny pro zahradní pěstování díky svým pestrobarevným květům a nenáročné péči. Tato rostlina je původem ze subtropických oblastí Afriky a Asie a je oblíbená pro svou dlouhou kvetoucí sezónu od jara do podzimu. Geránie jsou vytrvalé rostliny, které mohou růst jako keře nebo polokeře a dosahují výšky od 15 cm až po 1 metr. Jejich květy mohou být různých barev, jako například červená, růžová, fialová nebo bílá. Geránie jsou ceněny i pro svou schopnost odpuzovat hmyz a komáry díky silné vůni jejich listů. Své jméno získaly podle tvaru jejich plodů, které připomínají zobák ždánlivce (latinsky "geranos").

Popis a charakteristiky rostliny

Geranium, nazývané také pelargónie, je oblíbená rostlina v zahradách díky svým atraktivním květům a snadné péči. Tato vytrvalá rostlina má charakteristické aromatické listy a květy různých barev, jako jsou červená, růžová, bílá nebo fialová. Geranium preferuje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Rostlina dosahuje výšky kolem 30-60 cm a kvete od jara do podzimu. Její květy jsou oblíbené u včel a motýlů, což přispívá k biodiverzitě zahrady.

Různé druhy geranií vhodné pro zahradu

Existuje mnoho různých druhů geranií, které jsou vhodné pro zahradu. Mezi nejoblíbenější patří pelargónie vonná (Pelargonium graveolens), známá svým výrazným citronovým aroma. Pelargónie zonální (Pelargonium x hortorum) je dalším populárním druhem s pestře zbarvenými listy a květy v různých odstínech červené, růžové či bílé. Pro okenní truhlíky se často používají také pelargónie edera (Pelargonium peltatum) s převislými větvičkami a bohatým kvetením. Pro milovníky exotiky pak existují například pelargónie andská (Pelargonium exstipulatum) s nápadnými květy ve tvaru motýla. Každý druh geranií má své specifické vlastnosti a estetické kvality, díky nimž mohou být skvělým doplňkem každé zahrady.

Péče o geranium - zalévání, osvětlení, hnojení

Péče o geranium je zásadní pro jejich prosperitu. Zalévání by mělo být pravidelné, ale nedostatečné zalévání je lepší než přemokření. Rostliny preferují slunné stanoviště s dostatkem světla, ale vyhněte se přímému slunci v horkých odpoledních hodinách. Co se týče hnojení, doporučuje se používat tekutý hnojivo s vysokým obsahem draslíku pro podporu kvetení. Přebytečné živiny mohou vést k nadměrnému růstu listů na úkor květů.

Možné škůdci a nemoci geranií

Možné škůdci a nemoci geranií mohou způsobit potíže při pěstování této krásné rostliny. Mezi běžné škůdce patří třeba mšice, roztoči nebo bílá moučnice. Mšice sají šťávu z listů, což může vést k jejich žloutnutí a vadnutí. Roztoči se projevují jako jemné pavučiny na spodní straně listů a také mohou způsobit žloutnutí a opadávání listů. Bílá moučnice vytváří bělavý povlak na listech a výhoncích. Mezi časté nemoci geranií patří například plísňové onemocnění šedou plísní nebo houbové choroby jako hniloba kořenů či hrdla. Je důležité pravidelně kontrolovat rostliny a v případě potřeby je ošetřit vhodným postřikem nebo odstranit postižené části rostliny.

Způsoby množení geranií

Existuje několik způsobů, jak množit geranie. Nejčastěji se využívá řízkování, které je velmi efektivní a jednoduché. Můžete si odstřihnout zdravý vrcholový nebo boční výhon a umístit ho do vlhkého substrátu. Důležité je udržovat vlhkost půdy a zajistit dostatečné osvětlení pro rychlejší kořenění. Další možností je množení semenem, které se vysévají na jaře do substrátu a udržují se vlhké a teplé. Semena obvykle klíčí do 2-3 týdnů. Geranie lze také množit dělením matečné rostliny, kdy se oddělují části s kořeny a přesazují do nových nádob s půdou. Každá metoda má svá specifika, ale s trochou péče lze snadno dosáhnout úspěšného množení geranií.

Využití geranií v zahradním designu

Využití geranií v zahradním designu je velmi rozmanité a inspirativní. Tyto kvetoucí rostliny dodají zahradě barevný a živý vzhled. Geránie se často vysazují do květinových záhonů, okrasných truhlíků nebo balkonových květináčů. Díky své pestrosti barev a forem lze s nimi skvěle experimentovat při vytváření různých kompozic. Kombinace geranií s jinými druhy květin či listnatých rostlin může vytvořit harmonický celek, který oživí každou zahradu. Geránie jsou také ideální pro vertikální zahrady nebo zelené stěny, kde svou krásou ozvláštní prostor a přinesou do něj radostné vibrace. Díky své nenáročnosti na pěstování jsou geranie oblíbenou volbou pro začínající i pokročilé zahrádkáře, kteří chtějí svůj exteriér ozvláštnit tímto krásným květem.

Závěrem lze konstatovat, že geranie jsou skvělou volbou pro každou zahradu díky své nenáročnosti a krásným květům. Pro úspěšné pěstování je důležité dodržovat pravidelné zalévání, zajistit jim dostatek slunečního světla a vhodné hnojení. Při péči o rostliny je také nutné dbát na prevenci proti škůdcům a nemocem. Množení geranií je možné snadno pomocí řízků nebo semeny. Využitím geranií v zahradním designu můžete přidat barevný prvek do vaší zahrady a vytvořit harmonický vzhled. S těmito tipy se vám jistě podaří mít krásné a zdravé geranie po celou sezónu.

Publikováno: 28. 05. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jitka Žáčková

Tagy: geranium | rostlina