Katalpa nana: Kouzlo miniaturní krásy na vaší zahradě
Katalpa nana: kouzlo bonsaje
Katalpa nana, známá také jako katalpa kulovitá, je okrasný strom s kompaktní korunou, který si získal oblibu i mezi milovníky bonsají. Díky svému pomalému růstu a odolnosti vůči řezu je ideální pro tvarování do rozmanitých stylů. Katalpa nana v bonsajové úpravě vnese do vašeho domova nádech exotiky a elegance. Její velké, srdčité listy vytváří zajímavý kontrast s jemnými liniemi kmene a větví. Během léta vás potěší i krásnými, bílými květy, které připomínají květy orchidejí. Péče o bonsaj katalpy nana není náročná, vyžaduje však základní znalosti o pěstování bonsají. Důležitá je pravidelná zálivka, hnojení a řez, který pomůže udržet požadovaný tvar a velikost stromku.
Nenáročná kráska do zahrady
Existuje spousta rostlin, které si vysloužily označení „nenáročné krásky“. Mezi ně bezpochyby patří i nenáročné trvalky, které se hodí do každé zahrady. Tyto odolné rostliny snášejí sucho, horko i občasné zanedbání zálivky. Navíc jsou pastvou pro oči po celou sezónu.
Mezi nejoblíbenější trvalky patří například třapatky, levandule, rozchodníky, šalvěje nebo krásnoočka. Tyto květiny se pyšní nejen krásnými květy, ale i nenáročností na pěstování. Stačí jim slunné stanoviště a propustná půda.
Nenáročné trvalky jsou ideální volbou pro zaneprázdněné zahrádkáře, kteří nemají čas na každodenní péči o rostliny. I s minimem péče se vám odmění bohatým kvetením a krásou.
Pěstování a péče o katalpu
Katalpa není žádná princezna na hrášku, co se týče nároků na pěstování. Má ráda sluníčko a teplo, ale zvládne i polostín. Půda by měla být propustná a výživná, ale ne moc mokrá. Zalévat stačí mladé stromky, ty starší si poradí i s delším suchem. Katalpa roste rychle a brzy vytvoří krásnou rozložitou korunu.
Řez katalpy není nutný, ale pokud chcete udržet strom menší nebo tvarovat korunu, dělá se na jaře před rašením. Katalpa je odolná vůči chorobám a škůdcům, takže se o ni nemusíte bát.
Jediné, co vám může z katalpy dělat vrásky na čele, jsou její plody. Ty připomínají dlouhé fazole a po dozrání se otevírají a vypouští semena. Semena se snadno šíří větrem a můžou vám "obohatit" zahradu o neplánované potomstvo. Pokud tedy nechcete mít zahradu plnou katalp, sbírejte plody ještě před jejich dozráním.
Choroby a škůdci katalpy
Katalpy jsou obecně odolné stromy, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří verticiliové vadnutí, které způsobuje houba Verticillium dahliae. Jeho příznaky zahrnují vadnutí listů, žloutnutí a opadávání listů, a to i v případě, že má strom dostatek vláhy. Dalším problémem může být antraknóza, houbové onemocnění projevující se hnědými skvrnami na listech. Ty se můžou zvětšovat a spojovat, až listy zcela odumřou. Katalpy také trpí padlím, které se projevuje bílým povlakem na listech a stoncích. Z běžných škůdců napadají katalpy mšice, svilušky a červci. Mšice a svilušky vysávají rostlinné šťávy a způsobují deformaci listů. Červci se zase projevují bílými chomáčky na větvích a listech. Pravidelná kontrola stromu a včasné zásahy proti chorobám a škůdcům pomůžou udržet vaši katalpu zdravou a krásnou po mnoho let.
Katalpa nana v zahradním designu
Katalpa nana, známá také jako kulatá katalpa, je oblíbeným stromem do zahrad díky svému kompaktnímu růstu a atraktivnímu vzhledu. Dorůstá do výšky maximálně 5 metrů a šířky 4 metrů, což z ní činí ideální volbu i pro menší zahrady. Její koruna je přirozeně kulovitá a hustě olistěná, čímž vytváří příjemný stín během horkých letních dnů. Katalpa nana je nenáročná na pěstování a dobře snáší i znečištěné ovzduší, proto se často vysazuje v městských parcích a zahradách. Kromě svého estetického přínosu slouží katalpa nana také jako útočiště pro ptáky, kteří v její husté koruně nacházejí ochranu a hnízdní příležitosti.
Publikováno: 08. 06. 2024
Kategorie: zahrada