Sladká a voňavá: Střemcha v hlavní roli na vaší zahradě
Nenáročné pěstování
Sukulentní povaha rozchodníků jim umožňuje prosperovat i v náročných podmínkách s minimem péče. Jsou ideální volbou pro zaneprázdněné pěstitele nebo začátečníky. Rozchodníky preferují slunná stanoviště s dobře propustnou půdou. Zaléváme je pouze tehdy, když je půda suchá, a to spíše méně než více. Jsou odolné vůči suchu a nevadí jim ani občasné zanedbání zálivky. Hnojení není nutné, ale pro bohatší kvetení můžeme rostliny přihnojit na jaře hnojivem pro kaktusy a sukulenty. Rozchodníky jsou mrazuvzdorné a na zimu je není třeba chránit.
Krásné bílé květy
Bílá je symbolem čistoty, nevinnosti a nových začátků. Není divu, že bílé květy jsou tak oblíbené v zahradách i v kyvetách. Jejich elegance a krása se hodí do každého prostředí a dokáží rozzářit i ten nejtemnější kout. Mezi nejoblíbenější bílé květiny patří lilie, růže, tulipány, pivoňky a hortenzie.
Lilie symbolizují krásu a vznešenost. Růže jsou symbolem lásky a vášně, ale v bílé barvě vyjadřují čistotu a nevinnost. Tulipány symbolizují nové začátky a naději. Pivoňky jsou symbolem štěstí a prosperity. Hortenzie symbolizují vděčnost a upřímnost.
Při výběru bílých květin do vaší zahrady nebo bytu zvažte jejich symboliku a to, co chcete, aby vyjadřovaly. Bílé květy jsou krásným a elegantním doplňkem každého interiéru i exteriéru.
Lahodné plody na zpracování
Sladké plody léta a podzimu, jako jsou jablka, hrušky, švestky a rybíz, se dají skvěle zpracovat do lahodných a trvanlivých dobrot. Zavařování, sušení a mražení jsou tradiční metody, jak si užít plody i mimo sezónu. Zavařeniny, džemy a marmelády jsou skvělé na chleba, do jogurtu nebo jako náplň do buchet. Sušené ovoce je zdravou a chutnou svačinkou a mražené plody se hodí do smoothies, koláčů a dezertů.
Moderní trendy v kuchyni přinášejí i nové způsoby zpracování ovoce. Ovocné chipsy, pyré, pasty a chutney jsou jen některé z možností, jak si pochutnat na ovoci v netradiční formě. Ať už se rozhodnete pro klasiku nebo experiment, zpracování ovoce je skvělý způsob, jak využít sezónní suroviny a obohatit svůj jídelníček o vitamíny a minerály.
Odolnost vůči chorobám
Šlechtění rostlin a živočichů s vyšší odolností vůči chorobám je důležitým aspektem udržitelného zemědělství. Odolné odrůdy vyžadují méně pesticidů a dalších chemických látek, což prospívá životnímu prostředí i lidskému zdraví. Existuje několik přístupů k dosažení odolnosti, včetně tradičního šlechtění, genetické modifikace a využití biologické kontroly. Tradiční šlechtění se spoléhá na křížení odrůd s žádoucími vlastnostmi, zatímco genetická modifikace umožňuje cílené vložení genů odolnosti. Biologická kontrola využívá přirozené nepřátele patogenů k potlačení jejich výskytu. Každý z těchto přístupů má své výhody a nevýhody a jejich kombinace se ukazuje jako nejefektivnější strategie pro dosažení dlouhodobé odolnosti vůči chorobám.
Lákadlo pro včely a motýly
Včely a motýli jsou nejen krásní tvorové, ale také nepostradatelní opylovači, kteří zajišťují rozmanitost rostlin a naši úrodu. Bohužel, jejich populace v posledních letech klesají. Můžeme jim ale pomoci tím, že na zahradě i balkonu vysadíme rostliny, které je lákají. Mezi nejoblíbenější patří levandule, šalvěj, mateřídouška, dobromysl, slunečnice, astry, jiřiny, aksamitníky a měsíček lékařský. Tyto rostliny kvetou v různých obdobích, takže poskytují včelám a motýlům potravu po celou sezónu. Důležité je vybírat druhy s jednoduchými květy, ve kterých je pyl a nektar pro opylovače snadno dostupný. Kromě výsadby vhodných rostlin můžeme včelám a motýlům pomoci i tím, že omezíme používání pesticidů a herbicidů a poskytneme jim zdroje vody, například mělké misky s vodou a kameny.
Publikováno: 11. 06. 2024
Kategorie: zahrada