Rehek zahradní: Tajemství pěstování ve vaší zahradě

Rehek Zahradní

Popis rehka zahradního

Rehek zahradní, vědeckým názvem Phoenicurus phoenicurus, není rostlina, ale drobný pěvec z čeledi lejskovitých. Snadno ho poznáme podle jeho výraznému oranžovému zbarvení na hrudi a břichu, které připomíná plameny. Samečci jsou pestřejší než samičky, s černou hlavou a bílým čelem. Samičky jsou spíše nenápadné, hnědavě zbarvené. Rehek zahradní je tažný pták, který k nám přilétá na jaře z Afriky, aby zde vyvedl mláďata. Obývá zahrady, parky, ale i lesy a okraje polí. Živí se hmyzem, pavouky a drobnými bezobratlými, které sbírá na zemi nebo v nízké vegetaci. Jeho zpěv je melodický a ozývá se od časného rána. Rehek zahradní je užitečným pomocníkem v boji proti škůdcům a jeho přítomnost na zahradě je vždy vítaná.

Výskyt a stanoviště

Rehek zahradní je pták, ne rostlina. Vyskytuje se v Evropě, Asii a severní Africe. Obývá širokou škálu prostředí, od lesů a parků až po zahrady a městské oblasti. Preferuje otevřená prostranství s roztroušenými stromy a keři, kde si může hledat potravu na zemi. V zimě se někteří rehci zahradní stěhují do teplejších oblastí, zatímco jiní zůstávají ve svých hnízdištích.

Pěstování a péče

Rehek zahradní není rostlina, ale pták. Proto nemohu poskytnout informace o pěstování a péči o něj jako o rostlinu.

Možná hledáte informace o pěstování rostlin, které přitahují rehka zahradního na vaši zahradu? Rehek zahradní má rád členitý terén s hustými keři, kde si může stavět hnízdo a hledat potravu. Výsadba bobulovitých keřů, jako jsou dřišťál, hloh nebo zimolez, mu poskytne potravu i úkryt.

Důležité je také zajistit mu přístup k vodě, například pomocí pítka nebo jezírka. Rehek zahradní ocení i hmyzí hotel, který mu poskytne úkryt a potravu v podobě hmyzu.

Zajímavosti o rehkovi zahradním

Rehek zahradní je vlastně dost nenápadný ptáček. Ale nenechte se zmást! Jeho zpěv je něco úžasného. Je to jako by měl v krku celý orchestr. A víte co? Rehek zahradní je vlastně docela otužilý. Z našich končin neodlétá na zimu do teplých krajin, ale statečně si tu s námi zvládá i mrazivé dny. Co ho zahřeje? No přece nějaká ta dobrota na krmítku! Takže pokud mu chcete udělat radost, nasypte mu tam slunečnicová semínka nebo ovesné vločky.

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jmeno: Jitka Kožená

Tagy: rehek zahradní | rehek zahradní je druh rostliny