Rozkvětlé lilie: Perla vaší zahrady

Lilie

Výběr správné lilie

Lilie patří mezi nejoblíbenější cibuloviny a není divu. Jejich krása a elegance okouzlují pěstitele po celém světě. Výběr té správné lilie pro vaši zahradu ale může být složitější, než se zdá. Existuje totiž obrovské množství druhů a odrůd, které se liší nejen barvou květů, ale i tvarem, velikostí, dobou kvetení a nároky na pěstování.

Než se vydáte do zahradnictví, promyslete si, kam lilie umístíte. Některé druhy preferují slunná stanoviště, jiné se lépe daří v polostínu. Důležitá je také vlhkost půdy. Lilie obecně nemají rády přemokření, existují ale druhy, které snesou i vlhčí prostředí.

Při výběru zohledněte i výšku rostliny. Zatímco některé lilie dorůstají jen do výšky 50 cm, jiné se tyčí až do dvou metrů. Vysoké lilie se hodí spíše na okraj záhonu nebo jako solitéry, nízké druhy naopak vyniknou ve skalkách nebo v popředí záhonů.

Ať už si vyberete jakoukoli lilii, nezapomeňte na kvalitní cibule. Ty by měly být pevné, bez známek plísní a poškození. S trochou péče se vám lilie odmění bohatým a nádherným kvetením.

Výsadba a péče o lilie

Lilie vysazujeme na jaře nebo na podzim do dobře propustné, humózní půdy. Ideální je slunné stanoviště, ale snese i polostín. Cibulky sázíme do hloubky trojnásobku jejich výšky, špičkou nahoru. Důležité je zajistit lilie dostatečnou zálivku, zejména během kvetení. Po odkvětu stonky seřízneme, ale listy necháme přirozeně zežloutnout. Na zimu je vhodné lilie chránit před mrazem vrstvou mulče. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříme další kvetení. Lilie jsou náchylné k chorobám a škůdcům, proto je důležitá prevence.

Choroby a škůdci lilií

Lilie bohužel trpí celou řadou chorob a škůdců. Mezi nejčastější patří houbové choroby, jako je botrytida (šedá plíseň) a fusariové vadnutí. Botrytida se projevuje hnědými skvrnami na listech a květech, fusariové vadnutí zase žloutnutím a vadnutím rostlin. Z virových chorob liliím škodí například virus mozaiky okurky, který způsobuje deformaci listů a květů.

Co se týče škůdců, lilie jsou oblíbenou pochoutkou pro slimáky a hlemýždě, kteří dokáží zdecimovat listy i květy. Dalším nepřítelem je chřestovníček liliový, jehož larvy se živí listy a poupaty. Proti chorobám a škůdcům je důležitá prevence – výběr zdravé sadby, správné podmínky pěstování a včasný zásah při prvních příznacích napadení.

Lilie v zahradním designu

Lilie, královny mezi cibulovinami, vnášejí do zahrad eleganci a omamnou vůni. Jejich krása vynikne v trvalkových záhonech, kde vytváří atraktivní barevné kombinace s pivoňkami, růžemi či ostrožkami. Nižší druhy lilií se uplatní i ve skalkách, kde jejich květy zazáří mezi kameny. Pro romantickou atmosféru vysaďte lilie k lavičkám či pergolám. Jejich omamná vůně se ponese letním večerem a navodí příjemnou atmosféru. Při plánování výsadby myslete na to, že lilie preferují slunná stanoviště s propustnou půdou.

Symbolika a význam lilií

Lilie, tyto elegantní a voňavé květiny, nesou v sobě hlubokou symboliku napříč kulturami a dějinami. Již od starověku jsou spojovány s čistotou, nevinností a duchovním osvícením. V křesťanské tradici je lilie symbolem Panny Marie a zvěstování.

Bílá lilie reprezentuje cudnost, neposkvrněnost a božskou lásku. V řecké mytologii se věřilo, že lilie vyrostla z mléka bohyně Héry. Pro Římany symbolizovala krásu, bohatství a naději. V Číně je lilie spojována s mateřstvím, plodností a hojností.

Význam lilie se může lišit i v závislosti na její barvě. Zatímco bílá barva evokuje čistotu, růžová symbolizuje něhu a lásku, žlutá radost a přátelství a oranžová vášeň a energii. Bez ohledu na barvu však lilie zůstává nadčasovým symbolem krásy, elegance a naděje.

Publikováno: 17. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jitka Žáčková

Tagy: lilie | květiny