Rozveselte si domov: Gloxinie - královna okenních parapetů
Půvabná gloxinie do bytu
Gloxinie, s jejich sametově hebkými květy v ohromující škále barev, patří mezi nejpůsobivější pokojové rostliny. Pocházejí z tropických oblastí Jižní Ameriky a do našich domovů vnášejí nádech exotiky. Pěstování gloxinií není nijak náročné, stačí dodržet pár základních pravidel.
Základem úspěchu je světlé stanoviště bez přímého slunečního záření. Gloxinie milují teplo a vlhko, proto je ideální pokojová teplota okolo 20 °C. Během vegetačního období, od jara do podzimu, vyžadují pravidelnou zálivku, ale pozor na přemokření. Substrát by měl být stále mírně vlhký, ale ne přemáčený. V zimě zálivku omezíme a necháme rostlinu odpočinout.
Hnojení je důležité pro bohaté kvetení. Během vegetace hnojíme gloxinie jednou za 14 dní hnojivem na kvetoucí rostliny. Po odkvětu necháme rostlinu zatáhnout a hlízy můžeme uskladnit na suchém a chladném místě. Na jaře je pak přesadíme do nového substrátu a cyklus se opakuje.
Gloxinie jsou náchylné k houbovým chorobám, proto je důležité zajistit jim dostatečnou cirkulaci vzduchu. Pravidelně kontrolujte listy a v případě potřeby ošetřete vhodným fungicidem.
S trochou péče vám gloxinie budou dělat radost svými nádhernými květy po mnoho let. Jsou ideální volbou pro všechny, kteří touží po kousku exotiky ve svém bytě.
Pěstování: Světlo a teplota
Gloxínie, ty krásky s hebkými listy a květy jako z pohádky, si zaslouží naši péči. A co je pro ně kromě láskyplné péče nejdůležitější? Správné světlo a teplota! Bez nich se vám odmění jen pomalým růstem a chabým kvetením.
Co se týče světla, gloxínie milují jasné, ale rozptýlené světlo. Přímé slunce jim nesvědčí, mohlo by jim popálit listy. Ideální je umístit je na parapet orientovaný na východ nebo západ. Pokud máte okna pouze na jih, zastiňte je záclonou nebo žaluziemi. Naopak severní parapet pro ně bude příliš tmavý.
Teplota je pro gloxínie stejně důležitá jako světlo. Během dne preferují teplotu okolo 20-24 °C. V noci jim pak svědčí mírný pokles teploty na 18-20 °C. Pozor na průvan a náhlé změny teplot, ty by mohly způsobit opadávání poupat. V zimě, kdy gloxínie odpočívají, jim dopřejte chladnější stanoviště s teplotou okolo 15 °C.
Pamatujte, že každá rostlina je jiná a může mít mírně odlišné nároky. Sledujte proto reakce vaší gloxínie na podmínky, které jí poskytujete, a podle potřeby je upravte. S trochou péče a pozornosti se vám odmění bohatým a dlouhotrvajícím kvetením.
Zemina a zálivka gloxinie
Gloxinie, ty krásky s hebkými listy a úchvatnými květy, si zaslouží tu nejlepší péči. A ta začíná u správné zeminy a zálivky. Pro zdravý růst a bohaté kvetení potřebují gloxinie lehkou, vzdušnou a mírně kyselou zeminu. Ideální je směs pro pokojové kvetoucí rostliny, kterou můžete obohatit o rašelinu a perlit pro lepší propustnost. Dobře poslouží i substrát pro begonie nebo africké fialky. Při přesazování, které je vhodné každé jaro, zvolte květináč jen o trochu větší než ten původní. Gloxinie nemají rády příliš mnoho prostoru pro kořeny.
A co se týče zálivky, i tady platí, že méně je někdy více. Gloxinie zalévejte vždy až tehdy, kdy je vrchní vrstva zeminy suchá. Voda by nikdy neměla stát v misce pod květináčem, mohlo by dojít k hnilobě kořenů. Ideální je zalévat odstátou vodou pokojové teploty, a to buď do misky, nebo opatrně ke kořenům, aniž byste namočili listy a květy. Přemokření je pro gloxinie mnohem nebezpečnější než krátkodobé sucho. Během vegetačního období, od jara do podzimu, dopřejte gloxiniím pravidelnou zálivku a jednou za 14 dní je přihnojte hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Na podzim zálivku omezte a v zimě, kdy gloxinie odpočívají, zalévejte jen minimálně, aby substrát zcela nevyschl.
Hnojení pro bohaté květy
Gloxínie, ty nádherné rostliny s hebkými listy a okouzlujícími květy ve tvaru zvonků, si zaslouží tu nejlepší péči, aby nás odměnily bohatým kvetením. A právě správné hnojení hraje v tomto ohledu klíčovou roli. Během vegetačního období, od jara do podzimu, kdy gloxínie bujně rostou a kvetou, je potřeba jim dodat dostatek živin. Ideální je používat tekuté hnojivo určené speciálně pro kvetoucí pokojové rostliny, které obsahuje vyšší podíl fosforu (P) pro podporu tvorby květů. Hnojivo aplikujeme jednou za 14 dní, a to vždy na vlhký substrát, abychom předešli spálení kořenů. Pozor, důležité je nepřehnojovat! Nadbytek živin by mohl gloxínii spíše uškodit a vést k bujnému růstu listů na úkor květů. V zimním období, kdy gloxínie odpočívají, hnojení zcela vynecháme. Kromě pravidelného hnojení je pro bohaté kvetení gloxínií důležité také dostatek světla (ne však přímé slunce), optimální teplota a zálivka. S trochou péče a správným hnojením se můžeme těšit z krásy jejich květů po celé léto.
Gloxinie po odkvětu
Gloxinie, ty krásky s hebkými listy a sametovými květy, nám svými barvami zdobí parapety po celé jaro a léto. Co ale s nimi, když odkvetou? Není třeba zoufat, i když krása květů pomine, hlízy gloxinií v sobě skrývají potenciál pro další sezónu. Po odkvětu dopřejte rostlině zasloužený odpočinek. Omezte zálivku a nechte listy pozvolna zežloutnout a uschnout. Tím hlíza načerpá živiny z nadzemní části. Suché listy a stonky opatrně odstraňte. Hlízu můžete nechat v květináči a umístit ji na chladnější a tmavší místo, kde se teplota pohybuje kolem 15 stupňů Celsia. Během zimního spánku hlízu nezalévejte, pouze kontrolujte, zda není substrát příliš suchý. Na jaře, s příchodem teplých dnů, hlízu přesaďte do nového substrátu pro pokojové rostliny. Použijte květináč o stejném průměru, jako byl ten původní. Hlízu zasaďte tak, aby její horní část s prohlubní, ze které vyrůstaly listy, mírně vyčnívala nad povrch substrátu. Začněte s mírnou zálivkou a rostlinu umístěte na světlé místo bez přímého slunečního záření. Brzy se objeví nové listy a s nimi i příslib dalších nádherných květů. Pamatujte, že trpělivost se vyplácí a s trochou péče vám gloxinie bude dělat radost svými květy po mnoho let.
Publikováno: 30. 06. 2024
Kategorie: zahrada