Zelený koberec snů? Sázka na zatravňovací rohož!

Zatravňovací Rohož

Výhody zatravňovacích rohoží

Zatravňovací rohože, někdy nazývané také zatravňovací dlaždice, představují moderní a praktické řešení pro zpevnění ploch a zároveň zachování zeleně. Jejich největší předností je snadná a rychlá pokládka, která nevyžaduje žádné speciální znalosti ani nářadí. Rohože se jednoduše položí na upravený terén a vyplní se substrátem a travním semenem. Díky své struktuře zajišťují dobrou propustnost vody a vzduchu, čímž zabraňují podmáčení trávníku a podporují jeho zdravý růst. Zatravňovací rohože nacházejí široké uplatnění v zahradách, parcích, ale i na svazích a v místech se zvýšenou zátěží, jako jsou parkoviště nebo příjezdové cesty. Poskytují stabilní povrch odolný proti pojezdu aut a zároveň esteticky zapadají do okolního prostředí.

Typy zatravňovacích rohoží

Zatravňovací rohože se liší materiálem, hustotou vláken a nosností. Pro příležitostné používání a zpevnění svahu postačí tenčí rohože z kokosových vláken. Jsou ekologické a cenově dostupné, ale méně odolné. Pro intenzivnější zatížení, jako jsou chodníky nebo parkoviště, volte rohože z polypropylenu. Jsou pevnější, odolnější vůči vodě a UV záření. Pro náročné aplikace, například sportovní hřiště, se používají rohože z polyetylenu s vysokou hustotou vláken. Tyto rohože jsou extrémně odolné a poskytují perfektní oporu pro růst trávy i při vysoké zátěži.

Volba správné rohože

Výběr té pravé rohože není jen o estetice, ale i o funkčnosti a bezpečnosti. Nejdříve si ujasněte, kam rohož umístíte - zda do interiéru, nebo exteriéru. Vstupní rohože do domu musí zvládnout bláto, sníh i kamínky, proto volte odolné materiály jako guma nebo kokosové vlákno. Do interiéru se hodí měkčí materiály, například bavlna nebo mikrovlákno. Důležitý je i rozměr - rohož by měla pokrývat celou šířku dveří a poskytnout dostatek prostoru pro otření bot. Nezapomeňte ani na protiskluzovou úpravu, která zabrání uklouznutí. Při výběru zohledněte i styl vašeho domova a barevnost interiéru.

Pokládka zatravňovací rohože

Zatravňovací rohože jsou skvělým řešením pro zpevnění svahů a ochranu proti erozi. Jejich instalace je poměrně snadná a zvládne ji každý trochu zručný kutil. Před samotnou pokládkou je důležité si připravit podklad. Ten by měl být zbavený kamenů, kořenů a dalších nečistot. Povrch by měl být rovný a mírně udusaný. Pro lepší klíčivost semen je vhodné použít startovací hnojivo.

Rohože se pokládají na připravený podklad těsně vedle sebe. Pro spojení jednotlivých kusů se používají plastové nebo kovové spojky. Po položení rohoží je nutné je důkladně zalít vodou, aby se semena mohla uchytit. Během prvních týdnů po pokládce je důležité udržovat rohože stále vlhké.

Péče o zatravněnou plochu

Zelený koberec na zahradě si žádá vaši pozornost po celý rok. Pravidelná péče zajistí, že bude trávník zdravý a krásný. Na jaře začněte s důkladným hrabáním, abyste odstranili mech a zbytky rostlin. Poté přichází na řadu vertikutace, která provzdušní půdu a podpoří růst trávy. Nezapomínejte na hnojení, ideálně hnojivem s obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Během vegetace je důležité trávník pravidelně sekat, ideálně na výšku 3-5 cm. V horkých letních měsících dopřejte trávníku vydatnou zálivku, nejlépe ráno nebo večer. Na podzim je vhodné provést poslední sečení a pohnojit trávník hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který ho připraví na zimu.

Publikováno: 25. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Blanka Havelková

Tagy: zatravňovací rohož | rohož pro zatravnění