Slunečnicová semínka: Jak je pěstovat na zahradě?

Slunečnicová Semínka

Výsev slunečnice na zahradě

Slunečnice, s jejich zářivě žlutými květy, jsou ozdobou každé zahrady a přitahují užitečný hmyz. Výsev slunečnice je snadný a zvládne ho i začátečník. Semínka se vysévají od dubna do května, kdy už nehrozí mrazíky. Slunečnice preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Semínka se sází do hloubky 2-3 cm a vzdálenost mezi nimi by měla být alespoň 30 cm, u vyšších odrůd i více. Po výsevu udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Slunečnice klíčí zhruba 7-10 dní po výsevu. Během růstu je vhodné rostliny přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Vysoké odrůdy slunečnic je vhodné vyvázat k opoře, aby se nezlomily.

Péče o slunečnici

Slunečnice jsou nenáročné rostliny, ale s trochou péče se jim bude dařit ještě lépe a odmění se vám bohatší úrodou. Během suchých období dopřejte slunečnicím dostatek vláhy, zejména v období klíčení a květu. Zalévejte je ráno nebo večer, kdy je menší výpar. Půdu kolem rostlin udržujte bez plevele, který by s nimi soupeřil o živiny a vodu. Slunečnice obvykle nepotřebují hnojení, ale pokud máte chudou půdu, můžete jim dodat živiny kompostem nebo hnojivem s nízkým obsahem dusíku. Vysoký obsah dusíku totiž podporuje růst listů na úkor květů. Slunečnice jsou náchylné k padlí a plísni šedé, proto je důležité zajistit jim dostatečné proudění vzduchu. Vysazujte je na slunné stanoviště s dostatkem prostoru mezi rostlinami. Pravidelně kontrolujte listy a stonky, zda se na nich nevyskytují známky chorob nebo škůdců. V případě napadení použijte vhodný insekticid nebo fungicid. Až slunečnice odkvetou a semena začnou dozrávat, chraňte je před ptáky sítí nebo strašákem.

Sklizeň slunečnicových semen

Slunečnice se obvykle sklízí koncem léta nebo začátkem podzimu, v závislosti na odrůdě a klimatických podmínkách. Ideální čas pro sklizeň je, když zadní strana květu zhnědne a semena jsou plná a tvrdá. Semena by měla být tmavá s bílými pruhy. Pro sklizeň menšího množství slunečnic stačí květy uříznout asi 2,5 cm pod hlavou květu a nechat je doschnout na suchém a větraném místě. Pro větší plochy se používají kombajny, které oddělují hlavy květů od stonků a vymlácují semena. Po sklizni je důležité semena správně usušit, aby se zabránilo plesnivění. Sušení se provádí buď přirozeně na slunci, nebo uměle v sušárnách.

Využití slunečnicových semen

Slunečnicová semínka, ta malá černá semínka, která s oblibou vyzobáváme ze slunečnic, skrývají překvapivě široké možnosti využití. Kromě toho, že jsou chutnou a zdravou svačinkou plnou vitamínů a minerálů, nacházejí uplatnění i v kuchyni a kosmetice. V kuchyni se dají přidávat do pečiva, salátů, pomazánek nebo müsli, kde dodají křupavost a oříškovou chuť. Ze semen se lisuje také slunečnicový olej, který je ceněný pro svou jemnou chuť a vysoký obsah nenasycených mastných kyselin. V kosmetice se extrakt ze slunečnicových semen používá do krémů, masek a šamponů pro své hydratační a regenerační účinky. Slunečnicová semínka jsou zkrátka malým zázrakem přírody, který nám nabízí širokou škálu benefitů.

Choroby a škůdci slunečnice

Slunečnice, ačkoliv je to odolná plodina, může být napadena řadou chorob a škůdců. Mezi nejčastější choroby patří plíseň slunečnicová, která se projevuje bílým povlakem na listech, a sklerotiniová hniloba, která napadá stonky a způsobuje jejich lámání. Dále slunečnici ohrožují virózy, například virus mozaiky slunečnice, který zpomaluje růst a snižuje výnosy. Co se týče škůdců, mezi nejvýznamnější patří mšice, třásněnky a housenky můr. Mšice vysávají rostlinné šťávy a oslabují rostliny, třásněnky poškozují listy a květy, a housenky můr se živí listy a mohou způsobit holožír. Pro ochranu slunečnice je důležitá prevence, jako je volba odolných odrůd, střídání plodin a likvidace posklizňových zbytků. V případě napadení je možné použít chemickou ochranu, ale vždy s ohledem na životní prostředí.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Blanka Havelková

Tagy: slunečnicová semínka | semena slunečnice