Kustovnice čínská: Tajemná rostlina plná léčivých účinků

Kustovnice Čínská

Kustovnice čínská, vědecky známá jako Lycium barbarum, je rostlina původem z Číny, která se postupně začala rozšiřovat do celého světa kvůli svým léčivým účinkům. Tato rostlina se využívá v tradiční medicíně už tisíce let a dnes ji najdeme i v moderní medicíně. Kromě toho má také mnoho dalších využití - například se používá jako potravina nebo kosmetický přísada. Pokud tedy čtete tento článek a zajímáte se o přínosy této rostliny, jste na správném místě!

Popis rostliny

Kustovnice čínská, vědecky známá jako Lycium barbarum, je keřovitá rostlina pocházející z Číny. Dorůstá výšky až tří metrů a je charakteristická svými tenkými, hranatými větvemi s drobnými listy. Kvete od června do srpna bílými květy s purpurovou skvrnou. Plody kustovnice jsou kulovité bobule, které jsou tradičně používány jako léčivá bylina v tradiční čínské medicíně. Jsou bohaté na antioxidanty a vitaminy A a C. Kustovnice se také stala oblíbenou surovinou pro potravinářský průmysl, zejména jako ingredience do různých druhů čajů a ovocných nápojů.

Původ a rozšíření

Kustovnice čínská (Lycium chinense) je rostlina původem z Číny, kde ji lidé užívají již tisíce let jako léčivou bylinu. Postupně se však rozšířila do celé Asie a dnes lze najít její výskyt i například v Japonsku, Koreji, Vietnamu nebo Tchaj-wanu. Díky svým prospěšným účinkům na lidské zdraví se stala oblíbenou rostlinou také ve západní medicíně a kosmetice. V současné době je kultivovaná celosvětově a pěstuje se jak pro lékařské účely, tak také jako okrasná rostlina.

Vlastnosti a využití

Kustovnice čínská je rostlina s množstvím vlastností a využití. Jedná se o stálezelený keř, který může dorůst až 5 metrů na výšku. Je charakteristický svými žlutými květy, které se objevují na jaře a letními červenými plody, které jsou bohaté na vitamín C. Kromě estetického vzhledu má kustovnice čínská i léčebné účinky - její plody mají silné antioxidační účinky a podporují imunitní systém.

Využití této rostliny je velmi široké. Plody kustovnice čínské se používají jako suroviny k výrobě nápojů, džemů nebo sirupů, které mají velice zvláštní chuť. V Číně jsou po staletí používány jako léčivé byliny proti řadě problémů s trávením, ale i proti nachlazení. V poslední době se stala populárním doplňkem stravy pro ty, kteří chtějí zlepšit svou imunitu.

Dekorativní hodnota kustovnice čínské z následuje zejména květů a jarníc přinejmenším neznalým pozorovatelem mohou působit jako kvetoucí jabloň. Je však třeba říci, že rostlina není náročná na pěstování a často se používá i jako živý plot či základ pro vytvoření domácího oázy.

Ve své všestrannosti je kustovnice čínská velice užitečnou rostlinou, kterou by si měl každý, kdo má zahradu nebo zahrádku, oblíbit.

Pěstování a péče

Pokud se rozhodnete vypěstovat kustovnici čínskou, je důležité dodržovat několik zásad pro optimální růst a plodnost. Tato rostlina potřebuje slunné a chráněné stanoviště s dobrou propustností půdy. Pokud se rozhodnete pro výsadbu, mějte na paměti, že je vhodné ji umístit do hloubky stejné jako byla vysazena ve školce.

V létě je nutné zajistit dostatečnou zálivku, ale zároveň se vyhnout namáhání kořenů přemokřením. V průběhu vegetačního období doporučujeme hnojení organickými hnojivy nebo speciálním hnojivem pro ovocné keře a stromy.

Péče o kustovnici spočívá také v pravidelném prořezávání starých i nových výhonů, což podpoří tvorbu květních pupenů a tedy i bohatou sklizeň plodů. Prořezávání provádějte po odkvětu ke konci léta nebo na jaře před rašením.

Kustovnice čínská patří mezi odolné a nenáročné ovocné keře, pokud jí poskytnete odpovídající péči. S dostatečnou péčí vám tato rostlina poskytne sladké a chutné plody, které zvládnou zpestřit nejen váš jarní i letní stůl, ale také se skvěle hodí do mnoha receptů.

Možnosti rozmnožování

Kustovnice čínská je zajímavou rostlinou, která se rozmnožuje různými způsoby. Nejčastější metodou je výsev semen, které se pěstují v substrátu při optimální teplotě a vlhkosti. Další možností je roubování, kdy se na dospělou rostlinu připevní část mladšího exempláře. Tento způsob se používá zejména u odrůd s lepším plodem. Kromě toho lze kustovnici čínskou množit i pomocí kořenových odnoží nebo řízkováním zelených výhonků. Důležité je dbát na správnou techniku a pečlivé zacházení s materiálem pro dosažení úspěšného rozmnožení této cenné rostliny.

Choroby a škůdci

Kustovnice čínská je rostlina, která se může stát terčem různých chorob a škůdců. Mezi nejčastější problémy patří například plísně, houby a viry, které mohou poškodit listy a výhonky. Zároveň je třeba být opatrný i na škůdce, jako jsou třeba ploštice nebo mšice. Tyto malé organismy dokážou rychle oslabit celou rostlinu a způsobit její úhyn. Proto je důležité pravidelně kontrolovat stav kustovnice čínské a při jakémkoliv podezření na chorobu či napadení škůdci co nejdříve jednat pomocí vhodné ochrany nebo přístřeší pro rostlinu.

Závěrem lze říci, že kustovnice čínská je jednou z nejzajímavějších rostlin, které se vyskytují na našem území. Tato rostlina patří mezi exotické druhy a její původ se datuje do Asie. Kustovnice čínská je obdivuhodně odolná proti nepříznivým podmínkám a dokáže prospívat i v méně přívětivých prostředích. Díky svým léčebným účinkům se kustovnice čínská stala oblíbenou v tradiční medicíně a její využitelnost je velmi široká. Pokud hledáte zajímavou rostlinu s mnoha přínosy pro vaše zdraví, kustovnice čínská je určitě tím pravým výběrem.

Publikováno: 13. 08. 2023

Kategorie: zahrada

Autor: Jitka Žáčková

Tagy: kustovnice čínská | rostlina