Rudbekie: Slunce na vaší zahradě

Rudbekie

Rudbekie: Barevný třesk na záhon

Rudbekie, česky krásnoočka, patří mezi nejoblíbenější trvalky na našich zahradách. Není se čemu divit! Jejich zářivé barvy rozzáří každý kout od léta až do podzimu. Pěstování rudbekií je navíc snadné a zvládne ho i začátečník. Pocházejí ze Severní Ameriky, kde rostou na slunných loukách a lesních pasekách. U nás se pěstují už od 19. století a získaly si srdce nejednoho zahradníka.

Rudbekie se pyšní širokou škálou barev. Od zářivě žluté, přes oranžovou a bronzovou až po tmavě rudou. Květy mohou být jednoduché, poloplné i plné a připomínají tak trochu sluníčka. Listy rudbekií jsou sytě zelené a drsné na dotek.

Pokud chcete, aby vám rudbekie dělaly radost co nejdéle, dopřejte jim slunné stanoviště s propustnou půdou. Pravidelná zálivka je důležitá, ale pozor na přemokření. Rudbekie jsou odolné rostliny a netrpí na choroby ani škůdce.

Krásnoočka se báječně hodí do smíšených trvalkových záhonů. Skvěle se kombinují s třapatkami, astrami, šanta kočičí nebo okrasnými travinami. Vytvoříte tak pestrý a dlouho kvetoucí záhon, který bude lákat motýly a včely.

Pěstování rudbekií: Slunce a voda

Rudbekie, tyhle veselé krásky s ohnivými květy, jsou jako stvořené pro sluncem zalité zahrady. Jejich pěstování je snadné a odměnou vám budou zářivé barvy od léta až do podzimu. Jak už název napovídá, rudbekie milují slunce. Dopřejte jim proto stanoviště, kde si užijí alespoň šest hodin slunečního svitu denně. Čím více slunce, tím bohatší bude kvetení. Nebojte se, rudbekie si poradí i s mírným polostínem, ale počítejte s tím, že květů bude méně a nebudou tak sytě zbarvené. Co se týče zálivky, rudbekie jsou nenáročné. V horkých letních dnech jim dopřejte vydatnější zálivku, ale vždy nechte půdu mezi jednotlivými zálivkami proschnout. Přemokření jim nesvědčí, mohlo by dojít k uhnívání kořenů. Během vegetace je vhodné rudbekie přihnojovat, a to zhruba jednou za měsíc. Použijte hnojivo určené pro kvetoucí rostliny. Rudbekie jsou skvělou volbou pro začínající i zkušené zahradníky. Jsou nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům a jejich zářivé květy rozzáří každou zahradu.

Druhy rudbekií: Od trpaslíků po obry

Rudbekie, to jsou tyhle sluníčka, co vám rozzáří záhon od léta až do podzimu. Ať už máte rádi ty drobnější, nebo ty, co se vám můžou schovat za záda, rudbekie se umí přizpůsobit. Mezi nejznámější patří určitě třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta). Ta dorůstá do výšky kolem 80 cm a pyšní se zářivě žlutými květy s tmavě hnědým středem. Chcete něco menšího? Zkuste odrůdu 'Toto Gold', ta se vejde i do truhlíku. A pokud toužíte po opravdovém obrovi, vsaďte na třapatku lesklou (Rudbeckia nitida) 'Herbstsonne'. Ta se svými až dvěma metry a zářivě žlutými květy s převislými okvětními lístky bude královnou vašeho záhonu. Ať už si vyberete jakoukoli, s rudbekiemi nešlápnete vedle. Jsou to nenáročné květiny, které vám odpustí i občasné sucho. Stačí jim slunné stanoviště a propustná půda a odmění se vám záplavou květů.

Rudbekie v kombinaci s jinými květinami

Rudbekie, s jejich zářivými slunečními květy, jsou skutečným magnetem pro oči v každé zahradě. Jejich krása ale vynikne ještě více, když je šikovně zkombinujete s dalšími druhy květin. Vytvoříte tak pestré a harmonické kompozice, které vám budou dělat radost po celou sezónu.

Jednou z osvědčených kombinací je spojení rudbekií s třapatkami nachovými (Echinacea purpurea). Tyto dvě trvalky kvetou ve stejnou dobu a jejich barvy, žlutá a fialová, se k sobě nádherně doplňují. Pro ještě větší pestrost můžete přidat i třapatky v dalších barevných variantách, například bílé nebo oranžové.

Dalším skvělým partnerem pro rudbekie jsou okrasné trávy. Jemné listy trav dodají záhonu texturu a vzdušnost, zatímco zářivé květy rudbekií ho rozzáří barvou. Zkuste například kombinovat rudbekie s ozdobnicí čínskou (Miscanthus sinensis) nebo s prosem prutnatým (Panicum virgatum).

Pro romantický nádech můžete rudbekie zkombinovat s růžemi. Volte spíše odrůdy růží s jednoduchými květy v pastelových barvách, které nebudou s rudbekiemi soupeřit o pozornost. Krásně se k nim hodí například růže anglické nebo pivoňkové.

Pokud chcete vytvořit záhon v přírodním stylu, zkombinujte rudbekie s dalšími druhy lučních květin, jako jsou kopretiny, chrpy, šalvěje nebo třezalky. Vznikne tak pestrá směs barev a tvarů, která přiláká do vaší zahrady motýly a další užitečný hmyz.

Při výběru rostlin k rudbekiím dbejte na to, aby měly podobné nároky na pěstování. Většina druhů rudbekií preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Zálivku volte mírnou, zvlášť v období sucha.

Péče o rudbekie: Minimum starostí, maximum krásy

Rudbekie, tyhle sluneční krásky, si získávají srdce zahrádkářů svou nenáročností a zářivými barvami. Pochází ze Severní Ameriky a jejich pěstování zvládne i úplný začátečník. Stačí jim dopřát slunné stanoviště a propustnou půdu. Na zálivku nejsou náročné, ocení ji hlavně během horkých letních dnů. Co se týče hnojení, bohatě si vystačí s kompostem, který jim dopřejete na jaře.

Rudbekie kvetou od léta až do podzimu a svými zářivými květy lákají motýly a včely. Existuje mnoho odrůd lišících se barvou a tvarem květů. Najdete mezi nimi žluté, oranžové, červené i bronzové odstíny, květy jednoduché i plné.

Pro bohaté kvetení je vhodné odstraňovat odkvetlé květy. Tím podpoříte tvorbu nových poupat a prodloužíte si tak radost z květů až do podzimu. Rudbekie se snadno množí dělením trsů, které provedete na jaře nebo na podzim.

Ať už je vysadíte na záhon, do trvalkového záhonu nebo do květináče, rudbekie vám zaručeně rozzáří zahradu. Jejich krása vynikne ve skupinové výsadbě, ale i jako solitéry upoutají pozornost. Navíc jsou to květiny vhodné k řezu, takže si jejich krásou můžete ozdobit i svůj domov.

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jmeno: Jitka Kožená

Tagy: rudbekie | květiny