Ostré nůžky na větve pro zdravý řez

Nůžky Na Větve

Typy nůžek na větve

Nůžky na větve, často nazývané také nůžky na řezání větví, jsou nepostradatelným nástrojem pro každého zahradníka. Existuje několik typů, z nichž každý je vhodný pro jiný typ práce. Nejběžnějším typem jsou jednoruční nůžky na větve. Jsou kompaktní, lehké a vhodné pro stříhání tenkých větví do průměru cca 2,5 cm. Pro silnější větve se používají dvou ruční nůžky na větve, které mají delší rukojeti pro větší páru. S průměrem střihu až 5 cm si poradí i s náročnějšími úkoly. Teleskopické nůžky na větve jsou vybaveny teleskopickými rameny, která umožňují dosáhnout i na vzdálenější větve. Jsou vhodné pro údržbu stromů a keřů. Pro profesionální použití jsou určeny akumulátorové nůžky na větve, které zjednodušují a urychlují práci. Poskytují značnou sílu a jsou ideální pro větší zahrady a sady. Při výběru nůžek na větve je důležité zvážit typ práce, kterou budete provádět, a také průměr větví, které budete stříhat. Důležitá je i ergonomie a kvalita zpracování.

Výběr správných nůžek

Při výběru nůžek na větve a větví je důležité zvážit několik faktorů, abyste našli ty nejvhodnější pro vaše potřeby. Prvním krokem je určení průměru větví, které budete stříhat. Pro tenké větve do průměru 2 cm postačí menší nůžky s kratšími čepelemi. Pro silnější větve, až do průměru 5 cm, jsou vhodné nůžky s delšími a silnějšími čepelemi a teleskopickými rukojetěmi pro větší páku a dosah.

Dále je důležité zvolit typ mechanismu nůžek. Klasické nůžky s kováním jsou vhodné pro občasné použití, zatímco nůžky s ráčnovým mechanismem usnadňují stříhání silnějších větví. Pro profesionální použití jsou vhodné nůžky s elektrickým nebo benzínovým pohonem.

Při výběru materiálu čepelí se zaměřte na tvrdost a odolnost. Čepele z uhlíkové oceli jsou cenově dostupné, ale náchylnější k korozi. Čepele z nerezové oceli jsou odolnější vůči korozi, ale mohou být dražší.

Nezapomeňte také na ergonomii rukojetí. Rukojeti by měly být pohodlné a pevně sedět v ruce, aby se zabránilo únavě a odřeninám. Některé nůžky mají pogumované rukojeti pro lepší úchop.

Před nákupem si nůžky vyzkoušejte a ověřte si, zda vám vyhovuje jejich hmotnost, vyvážení a snadnost použití. Investice do kvalitních nůžek na větve se vám vrátí v podobě snadnější a efektivnější práce na zahradě.

Použití a technika střihu

Nůžky na větve, často nazývané také nůžky na řezání větví, jsou nepostradatelným nástrojem pro každého zahrádkáře. Správná technika střihu je klíčová pro zdraví rostlin a jejich optimální růst. Při výběru nůžek je důležité zohlednit průměr větví, které budete stříhat. Pro tenké větvičky do průměru 2 cm postačí jednoruční nůžky. Pro silnější větve, až do průměru 5 cm, jsou vhodné dvouruční nůžky s prodlouženými rukojetími, které poskytují větší páku a usnadňují střih. Před každým použitím zkontrolujte ostrost čepelí. Tupé nůžky drtí větve a způsobují poškození rostlin. Střih veďte vždy šikmo, těsně nad pupenem nebo postranní větví. Tím zajistíte rychlé hojení rány a zabráníte vzniku infekce. Pravidelné odstraňování nemocných, poškozených nebo křížících se větví podporuje zdravý růst a bohatší násadu květů či plodů. Pamatujte, že každý druh rostliny má specifické požadavky na řez, proto se vždy informujte o optimálním období a způsobu řezu pro konkrétní druhy.

Značka Typ Délka čepele (cm) Maximální průměr střihu (mm) Hmotnost (g) Cena (Kč)
Gardena Dvoučepelové 20 40 250 900
Fiskars Jednočepelové 25 50 300 1200
Wolf Garten Nářaďové 30 60 400 1800

Údržba a ostření nůžek

Nůžky na větve, ať už se jedná o klasické zahradnické nůžky nebo výkonnější teleskopické nůžky na řezání větví, vyžadují pravidelnou údržbu pro zachování jejich funkčnosti a dlouhé životnosti. Po každém použití je důležité nůžky očistit od zbytků rostlin a nečistot, ideálně vlhkým hadříkem. Mokré nůžky je potřeba důkladně osušit, aby se zabránilo korozi. Ostří nůžek by se mělo pravidelně mazat olejem, aby se snížilo tření a opotřebení. Pro mazání je vhodný například strojní olej nebo speciální olej na zahradnické nářadí.

Ostří nůžek na větve se časem otupí a je potřeba je nabrousit. Pro broušení nůžek na větve se používá plochý pilník nebo brusný kámen. Při broušení je důležité dodržet původní úhel ostří. Pokud si na broušení netroufáte sami, je možné svěřit nůžky odborníkovi v servisu zahradní techniky. Pravidelná údržba a ostření nůžek na větve zaručí jejich bezproblémový chod, čistý řez a delší životnost.

Bezpečnostní opatření

Při práci s nůžkami na větve a nůžkami na řezání větví je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože se jedná o ostré nástroje, které mohou způsobit vážná zranění. Před zahájením práce si vždy zkontrolujte stav nástroje. Ujistěte se, že jsou čepele ostré a čisté a že mechanismus otevírání a zavírání funguje správně. Tupé čepele vyžadují větší sílu a zvyšují riziko sklouznutí.

Používejte vhodné ochranné pomůcky, jako jsou ochranné brýle a rukavice. Ochranné brýle chrání vaše oči před odlétávajícími třískami a větvičkami, zatímco rukavice chrání vaše ruce před pořezáním.

Při práci s nůžkami na větve a nůžkami na řezání větví nikdy nestůjte pod větví, kterou řežete. Pokud by se větev utrhla nečekaně, mohla by na vás spadnout a způsobit vám zranění. Vždy si udržujte stabilní postoj a nůžkami stříhejte mimo své tělo. Nikdy se nesnažte řezat větve, které jsou příliš silné pro vaše nůžky. Mohlo by dojít k poškození nástroje nebo k vašemu zranění. Pokud řežete silnější větve, použijte k tomu určenou pilu. Po ukončení práce nůžky na větve a nůžky na řezání větví vždy očistěte a uložte na suché a bezpečné místo, mimo dosah dětí.

Nůžky na větve, nástroj zdánlivě hrubý, přesto s potenciálem tvořit. V rukou zkušeného zahradníka se stávají štětcem, který maluje obraz budoucí úrody, tvaruje koruny stromů a dává život novým výhonkům.

Eliška Nováková

Doporučené značky a modely

Výběr správných nůžek na větve závisí na průměru větví, které budete stříhat, a na vašich preferencích. Pro tenčí větve do průměru 2,5 cm jsou vhodné zahradnické nůžky s oboustranným ostřím. Pro silnější větve do průměru 4 cm jsou ideální nůžky s jednostranným ostřím a prodlouženými rukojeťmi, které poskytují větší páru. Pro ještě silnější větve, až do průměru 5 cm, jsou vhodné nůžky s teleskopickými rukojeťmi. Mezi oblíbené značky nůžek na větve patří Fiskars, Gardena, Wolf Garten a Felco. Tyto značky nabízejí širokou škálu modelů pro různé potřeby a cenové relace. Při výběru se zaměřte na kvalitu materiálu, ergonomii rukojeti a ostrost čepele. Pro profesionální použití se doporučují nůžky s kovanými čepelemi a vyměnitelnými díly. Pro občasné použití na zahradě postačí i levnější modely. Nezapomeňte také na bezpečnostní prvky, jako je pojistka proti nechtěnému otevření a ergonomická rukojeť s protiskluzovým povrchem.

Cena a dostupnost

Cena nůžek na větve a nůžek na řezání větví se liší v závislosti na několika faktorech, jako je značka, materiál, typ a velikost. Obecně platí, že nůžky na větve pro občasné použití se pohybují v cenové relaci od 200 Kč do 1000 Kč. Pro náročnější uživatele a profesionály jsou k dispozici nůžky na řezání větví s cenou od 1000 Kč do 5000 Kč a více. Dražší modely obvykle nabízejí lepší materiály, ergonomický design a delší životnost.

Dostupnost nůžek na větve a nůžek na řezání větví je široká. Lze je zakoupit v hobby marketech, zahradnictvích, železářstvích a také online. Při výběru je důležité zvážit účel použití, frekvenci stříhání a také průměr větví, které budete stříhat. Pro tenké větve postačí menší a lehčí nůžky, zatímco pro silnější větve je nutné zvolit robustnější model s větším střižným výkonem.

Publikováno: 05. 07. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Blanka Havelková

Tagy: nůžky na větve | nůžky na řezání větví