Kakost - Nádherná rostlina s květy pro vaši zahradu

Kakost

Co je kakost?

Kakost je rostlina patřící do čeledi kakostovitých. Je to vytrvalá bylina s květy, která je oblíbená mezi zahradníky pro svou krásu a nenáročnost. Kakost se vyskytuje především v mírném podnebném pásu a je rozšířený po celém světě. Jeho latinský název je Impatiens, což znamená netrpělivý, a to kvůli jeho schopnosti rychle odpadávat semena při dotyku. Kakost existuje ve velkém množství druhů a odrůd, které se liší barvou květů i velikostí rostliny.

Popis a vzhled kakostu

Kakost je vytrvalá rostlina, která patří do čeledi kakostovité. Dorůstá výšky až 1 metr a má široké listy srdčitého tvaru. Květy kakostu jsou nápadné a mají různé barvy - mohou být bílé, růžové, červené nebo fialové. Mají charakteristický tvar zvonku a jsou uspořádány ve vrcholových květenstvích. Kakost kvete od jara do podzimu a jeho květy jsou velmi oblíbené u včel a motýlů. Celkově působí kakost velmi dekorativně a přitahuje pozornost svým barevným vzhledem.

Růst a šíření kakostu

Kakost je vytrvalá rostlina, která se šíří pomocí semene i oddenků. Růst kakostu je poměrně rychlý a intenzivní. Může dosahovat výšky až 1 metru a šířky přes 50 centimetrů. Kakost preferuje vlhkou půdu s dobrou propustností vzduchu. Roste nejlépe na slunném stanovišti, ale snese i polostín. Šíření kakostu probíhá především semeny, která jsou schopna klíčit i po několika letech od uložení do půdy. Oddenky kakostu se také mohou rozrůstat a tvořit nové rostliny. Je důležité pravidelně kontrolovat zahradu a odstraňovat nové výhonky kakostu, aby se zabránilo jeho nekontrolovanému šíření.

Podmínky pro pěstování kakostu

Kakost je rostlina, která vyžaduje specifické podmínky pro své pěstování. Nejlepší je umístit ji na polostinné místo, které je chráněné před přímým slunečním zářením. Kakost preferuje vlhkou půdu s dobrou propustností vzduchu a živin. Je důležité pravidelně zalévat rostlinu, aby si udržela dostatečnou vlhkost. Při pěstování kakostu je také vhodné použít mulč, který pomáhá udržet vlhkost v půdě a potlačuje růst plevele. Rostlina snáší teploty od -10 °C do 30 °C, ale při mrazu je vhodné ji chránit například zakrytím. Při správných podmínkách se kakost dobře daří a kvete hojně.

Péče o kakost

Péče o kakost je relativně nenáročná. Rostlina preferuje polostín nebo stinné stanoviště s vlhkou půdou bohatou na humus. Je důležité pravidelně zalévat kakost, zejména v období sucha. Při zalévání je vhodné se vyhnout přímému zavlažování listů, aby nedocházelo k jejich poškození a šíření chorob. Kakost je také vhodné pravidelně hnojit organickým hnojivem, které podporuje jeho růst a kvetení. V zimním období je doporučeno mulčování okolo rostliny, aby byly kořeny chráněny před mrazem. Pravidelný odstraňování odkvetlých květů pomáhá stimulovat další tvorbu květů a prodlužuje dobu kvetení kakostu. Celkově lze říci, že péče o kakost je snadná a nenáročná, pokud jsou splněny základní podmínky pro jeho pěstování.

Choroby a škůdci kakostu

Kakost je rostlina, která je obecně odolná vůči chorobám a škůdcům. Nicméně, někdy se mohou objevit určité problémy. Mezi nejčastější choroby patří padlí, což je plíseň na listech a květech. Proti padlí lze bojovat pravidelným odstraňováním napadených částí rostliny a použitím vhodného fungicidu. Další možnou chorobou je hniloba kořenů, která může být způsobena přemokřením půdy. Proti této chorobě je důležité zajistit dobrou odvodněnost půdy a vyhnout se nadměrnému zalévání. Co se týče škůdců, kakost může být napadán zejména mšicemi a slimáky. Proti nim lze použít různé insekticidy nebo mechanické metody jako je ruční sběr slimáků. Pravidelná kontrola rostliny pomáhá včas odhalit přítomnost škůdců a zabránit jejich rozšíření na celou zahradu.

Využití a význam kakostu v zahradě

Kakost je velmi cenná rostlina pro zahradu díky svým nádherným květům a dekorativnímu vzhledu. Jeho květy jsou často využívány jako řezané květiny do váz, protože dlouho vydrží a mají překrásnou barvu. Kakost také přitahuje motýly a další opylovače, což je pro zahradu velmi přínosné. Díky svému vzrůstu a hustým listům dokáže kakost sloužit jako živý plot nebo okrasná rostlina ve skupinách. Je také vhodný pro vytváření pestrých záhonů nebo kombinací s jinými kvetoucími rostlinami. Kakost je nenáročný na péči a snadno se pěstuje, což ho činí ideálním doplňkem každé zahrady.

Doporučené druhy kakostu pro české zahrady

Doporučené druhy kakostu pro české zahrady jsou především Kakost smrdutý (Helleborus foetidus) a Kakost nádherný (Helleborus x hybridus). Kakost smrdutý je vytrvalá rostlina s výrazně zelenými květy, které se objevují již v lednu. Je odolný vůči mrazu a snese i polostínové stanoviště. Kakost nádherný je hybridní druh s pestrobarevnými květy, které rozkvétají na jaře. Je vhodný pro slunná až polostinná místa a preferuje propustné půdy bohaté na živiny. Oba druhy kakostu jsou nenáročné na péči a představují skvělou volbu pro české zahrady.

Kakost je nádherná rostlina s květy, která může být skvělým doplňkem vaší zahrady. Její vzhled a barevné květy přinášejí do prostoru radost a krásu. Kakost je nenáročný na pěstování a lze ho snadno šířit pomocí semínek nebo dělením trsů. Pro optimální růst potřebuje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Péče o kakost spočívá zejména v pravidelném zalévání a hnojení. Při správné péči je kakost odolný vůči chorobám a škůdcům. V zahradách se kakost využívá jako okrasná rostlina, která ozvláštní každý květinový záhon. Doporučené druhy pro české zahrady jsou například kakost krvavý (Impatiens sultani) nebo kakost Wallerův (Impatiens walleriana). Pokud hledáte nenáročnou rostlinu s krásnými květy, pak je kakost tou správnou volbou pro vaši zahradu.

Publikováno: 24. 02. 2024

Kategorie: rostliny

Autor: Jitka Žáčková

Tagy: kakost | rostlina s květy