Tajemství odolného krasavce: Smrk stříbrný a jeho cesta do našich zahrad
Charakteristika smrku stříbrného
Smrk stříbrný, známý pod latinským jménem Picea pungens, je nádherný jehličnan, který k nám přicestoval ze skalnatých oblastí západní Ameriky. Tenhle elegán si získal srdce zahradníků a milovníků zeleně po celém světě, hlavně díky své kráse a houževnatosti. V zimě je prostě nepřehlédnutelný - jeho namodralé jehličí se nádherně třpytí v zimním slunci. Vyroste klidně do výšky padesáti metrů a pyšní se dokonale souměrnou, kuželovitou korunou. Jeho jehličí je pěkně pevné a píchavé, dlouhé asi dva až tři centimetry, a má takový ten charakteristický modrostříbrný nádech, podle kterého dostal i své jméno. Šišky má válcovité, dlouhé šest až deset centimetrů, nejdřív jsou zelené a postupně hnědnou. Co se týče péče, není to žádný rozmazlený frajírek - poradí si s různými typy půdy a docela dobře zvládá i sušší období. Nejlíp se mu daří na sluníčku, a co je super - nebojí se ani mrazu nebo znečištěného vzduchu. U nás může v pohodě růst i sto let.
Původ a rozšíření
Smrk stříbrný, kterému se taky říká smrk pichlavý, má své kořeny v západní části Severní Ameriky. Najdeme ho především ve Skalnatých horách, kde se mu daří v polohách mezi 1800 a 3000 metry nad mořem. V těchto náročných horských podmínkách, kde vládne studené a vlhké počasí, si tento strom vypěstoval skvělou schopnost odolávat mrazům a těžkému sněhu. Jeho nádherné modrozelené jehličí a souměrná pyramidová koruna z něj udělaly oblíbence mezi okrasnými stromy, a tak se postupně rozšířil do mnoha zemí světa. Dneska ho běžně potkáte v parcích a zahradách napříč Evropou, v Asii i daleko v Austrálii. Jenže není všechno zlato, co se třpytí - tam, kde původně nerostl, se někdy chová jako nezvaný host a vytlačuje místní rostliny.
Vzhled a rozlišovací znaky
Smrk stříbrný, kterému se taky říká smrk pichlavý, je nádherný jehličnatý strom s krásně tvarovanou kuželovitou korunou. Tenhle majestátní velikán může vyrůst až do výšky 30 nebo 40 metrů, a když má dobré podmínky, klidně i víc. Jeho jehlice jsou pěkně pevné a píchavé, mají čtyřhranný tvar a narostou tak na 2 až 3 centimetry. To, co dělá tenhle strom tak výjimečný, je barva jehličí - může být zelené, namodralé, nebo až překrásně stříbřité. A právě podle toho nádherného stříbrného odstínu dostal svoje jméno. Kůra je taková šedohnědá, pokrytá šupinkami, a jak strom stárne, začíná praskat. Když se podíváte nahoru do koruny, uvidíte světle hnědé šišky, které jsou úzké, válcovité a měří 6 až 10 centimetrů - typicky visí směrem dolů. Od jiných smrků ho poznáte hlavně podle té specifické barvy jehličí a typického tvaru šišek. Není divu, že si ho lidi tak oblíbili do parků a zahrad - je nejen krásný, ale taky odolný.
Smrk stříbrný, s jehličím jako stříbrné nitky protkávaným měsíčním svitem, je důkazem, že i v přírodě se skrývá krása vzácných kovů.
Zdeněk Šimek
Pěstování a péče
Smrk stříbrný patří mezi nejkrásnější jehličnany, které můžeme pěstovat na zahradě. Jeho nádherné stříbřitě modré jehličí okouzlí každého milovníka přírody. Pěstování tohoto stromu zvládne opravdu každý, protože není nijak zvlášť náročný na péči. Nejvíc se mu daří na slunném místě, kde má dostatek prostoru a půda dobře propouští vodu. Měla by být lehce kyselá. I když docela dobře snáší sucho, v prvních letech po zasazení potřebuje pravidelně zalévat, aby se dobře uchytil. Během růstu mu prospěje občasné přihnojení speciálním hnojivem pro jehličnany. Strom nepotřebuje častý řez, ale pokud chcete, aby vypadal upravený a kompaktní, můžete ho na jaře, když už nehrozí mrazy, lehce zastřihnout. Při stříhání odstraňte všechny poškozené větvičky a zkraťte nové výhonky - díky tomu bude růst hustěji. Mráz ani škůdci smrku stříbrnému většinou neublíží, ale dávejte pozor na houbové choroby. Proto je lepší zajistit mu vzdušné stanoviště a nepřelévat ho.
Využití v zahradnictví
Mezi zahradníky je smrk stříbrný skutečným favoritem. Jeho nádherné modrostříbrné jehličí dokáže každou zahradu proměnit v něco výjimečného. Tento nenáročný strom si poradí s různými typy půdy a podmínkami. Nejlépe vynikne ve velkých zahradách, parcích nebo podél cest. Vzhledem k tomu, že smrk stříbrný může dorůst značných rozměrů, je třeba mu dopřát dostatečný prostor k růstu. V předvánočním čase jsou mladé stromky často vyhledávané jako vánoční stromečky. O smrk stříbrný se nemusíte příliš starat, stačí občas odstranit suché nebo poškozené větvičky. Tvarování není potřeba. Na trhu najdete spoustu zajímavých odrůd, které se od sebe liší vzrůstem, tvarem koruny i odstínem jehličí. Mezi zahradníky jsou oblíbené třeba odrůdy 'Glauca Globosa', 'Conica' nebo 'Hoopsii'.
Nemoci a škůdci
Smrk stříbrný se těší velké oblibě díky své odolnosti a nádherně modrozelenému jehličí, ale ani tento krásný strom není zcela odolný vůči nemocem a škůdcům. Často ho trápí různé houbové infekce, které poznáme podle hnědnoucích a opadávajících jehlic. Typickým příkladem je sypavka smrku, která si vybírá hlavně oslabené jedince. Abychom předešli problémům, je třeba zajistit stromům vzdušné místo a dostatek slunečního svitu. Potíže může způsobit i květopasník smrkový - jeho larvy napadají šišky a ty pak rostou zdeformované. Proto je nutné stromy pravidelně kontrolovat a při prvních příznacích problémů zasáhnout vhodnými přípravky, aby si smrky stříbrné zachovaly svou krásu a vitalitu.
Vlastnost | Smrk stříbrný | Smrk ztepilý |
---|---|---|
Barva jehličí | Stříbrno-modré | Tmavě zelené |
Původ | Severní Amerika | Evropa |
Zajímavosti a symbolika
Smrk stříbrný, kterému se taky říká smrk pichlavý, je úžasný jehličnan s bohatým příběhem. Jeho vědecké označení Picea pungens vystihuje ostré jehlice, které jsou pro něj typické. Původně rostl v Severní Americe v oblasti Skalnatých hor, odkud se v devatenáctém století dostal k nám do Evropy, kde si ho lidé oblíbili jako nádherný okrasný strom. Je skvělý v tom, že zvládá sucho i tuhé mrazy, proto se mu daří skoro všude. Jeho jehlice mají krásnou stříbřitou až namodralou barvu, za kterou vděčí ochranné voskové vrstvičce - ta ho chrání před škodlivým slunečním zářením. Díky tomuto výjimečnému zbarvení působí smrk stříbrný v zahradách a parcích velmi vznešeně a hned upoutá pozornost. Mnoho národů ho považuje za symbol životní síly, houževnatosti a dlouhého života.
Publikováno: 26. 02. 2025
Kategorie: zahrada