Rozviťte krásu své zahrady s hortenzií latnatou!

Hortenzie Latnatá

Krása latnatých hortenzií

Latnaté hortenzie (Hydrangea paniculata) patří mezi nejoblíbenější okrasné keře v našich zahradách. Není se čemu divit, jejich krása je skutečně podmanivá. Od léta až do podzimu nás těší svými bohatými květenstvími, která se pyšní širokou škálou barev od sněhově bílé přes růžovou až po temně vínovou. Květy latnatých hortenzií jsou uspořádány do velkých, kuželovitých lat, které mohou dosahovat délky až 30 cm. Kromě krásných květů jsou latnaté hortenzie ceněny i pro své nenáročné pěstování. Dobře se jim daří na slunci i v polostínu a snášejí i mírně kyselou půdu. Latnaté hortenzie jsou skvělou volbou pro solitérní výsadbu, ale vyniknou i ve skupinách. Květy latnatých hortenzií jsou vhodné i k řezu a sušení. Pokud hledáte krásný a nenáročný okrasný keř do vaší zahrady, latnatá hortenzie je tou pravou volbou.

Ideální stanoviště a půda

Hortenzie latnatá, známá svou odolností a bohatými květy, se nejlépe cítí na slunném stanovišti s mírným odpoledním stínem. Ranní slunce je pro ni ideální, zatímco silné polední paprsky by mohly listy popálit. Pokud je to možné, vyberte pro ni místo chráněné před silným větrem, který by mohl polámat její křehké stonky. Půda by měla být kyselá až neutrální, s pH mezi 5,5 a 7. Důležitá je také dobrá drenáž, protože hortenzie nesnáší přemokření. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo rašelinu, aby byla dostatečně výživná a kyselá. Pravidelné hnojení během vegetačního období zajistí bohaté kvetení a zdravý růst. Pro dosažení sytějších barev květů, zejména modrých a fialových odstínů, je možné do půdy přidat hnojivo s obsahem hliníku. Naopak růžové odrůdy preferují půdu s vyšším obsahem fosforu.

Výsadba a péče

Hortenzie latnatá je nenáročná kráska, která vám svými bohatými květy bude dělat radost dlouhé roky. Při správné výsadbě a péči se vám odmění záplavou květů od července až do podzimu. Nejlépe se jí daří na slunném stanovišti nebo v polostínu s dostatkem ranního slunce. Půda by měla být kyselá, humózní a propustná, aby nedocházelo k přemokření kořenů. Při výsadbě vykopejte jámu dvakrát větší než je kořenový bal a na dno nasypte vrstvu kompostu nebo rašeliny. Po výsadbě rostlinu důkladně zalijte a zamulčujte kůrou, aby půda lépe držela vlhkost. Hortenzie latnatá je poměrně odolná vůči suchu, ale v horkých letních měsících ocení pravidelnou zálivku. Během vegetace je vhodné rostlinu přihnojovat hnojivem pro hortenzie nebo rododendrony. Na jaře před začátkem vegetace proveďte řez. Odstraňte staré, slabé a poškozené výhony. Silné výhony zkraťte na 2-3 páry pupenů. Pravidelným řezem podpoříte bohaté kvetení a udržíte kompaktní tvar keře. Hortenzie latnatá je mrazuvzdorná a nepotřebuje zimní ochranu. Její květy jsou vhodné i k řezu do vázy, kde vám vydrží krásné i několik dní. Pro prodloužení životnosti řezaných květů je vhodné seříznout stonky šikmým řezem a umístit je do vázy s čerstvou vodou a výživou pro řezané květiny.

Řez pro bohaté kvetení

Hortenzie latnatá je opravdovou královnou pozdního léta a podzimu. Její bohaté květy v pastelových barvách rozzáří každou zahradu. Abychom se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle, je důležité dopřát jim správný řez. Ten se liší od řezu jiných druhů hortenzií. Hortenzie latnatá kvete na letošním dřevě, proto ji řežeme na jaře, ideálně od konce února do začátku dubna, ještě před začátkem vegetace.

Nebojte se řezat razantně. Silné a zdravé výhony zkraťte na 2 až 3 očka. Slabé a poškozené výhony odstraňte úplně. Řezem podpoříte růst nových, silných výhonů a bohaté kvetení. Hortenzie latnatá vám za péči poděkuje záplavou květů. Nezapomeňte, že správný řez je klíčem k bohatému kvetení a vitalitě rostliny.

Latnaté hortenzie, ty královny pozdního léta, s květy těžkými jako oblaka po dešti, nám připomínají pomíjivost krásy a zároveň sílu přírody, jež se i v odcházení umí tak nádherně předvést.

Božena Svobodová

Odolnost a zimování

Hortenzie latnatá patří mezi květiny, které jsou známé svou odolností a schopností přežít i mrazivé zimy. Obecně se řadí mezi mrazuvzdorné rostliny, ale pro jejich bezproblémové zimování je vhodné dodržet několik zásad. Mladé rostliny, zejména ty čerstvě vysazené, ocení na zimu ochranu kořenů před mrazem. Poslouží k tomu vrstva mulče z listí, kůry nebo slámy. Starší a dobře zakořeněné rostliny si s mrazem poradí i bez naší pomoci. Důležitější je ochrana před zimním sluncem a větrem, které mohou rostliny vysušovat. Vhodná je proto ochrana stínovací sítí nebo chvojím. Na jaře, po skončení mrazů, je vhodné hortenzii seříznout. Odstraňte odumřelé a poškozené větve a zkraťte loňské výhony na 2-3 páry pupenů. Tím podpoříte bohaté kvetení v nadcházející sezóně. Hortenzie latnatá je vděčná květina, která vám za minimální péči přinese do zahrady záplavu květů od léta až do podzimu.

Vlastnost Hortenzie latnatá
Typ květu Latnatý
Doba květu Červenec - září

Oblíbené odrůdy hortenzií

Hortenzie latnatá si získala srdce mnoha zahrádkářů pro svou nenáročnost a bohaté kvetení. Existuje však nepřeberné množství odrůd, z nichž každá okouzlí něčím jiným. Mezi nejoblíbenější patří bezesporu 'Vanille Fraise' s květy přecházejícími z bílé do růžové a později až do temně rudé. Tato odrůda je oblíbená pro své velké květenství a dlouhou dobu kvetení. Další stálicí je 'Limelight' s unikátní světle zelenou barvou květů, která se postupně mění na krémovou. 'Limelight' je ceněna pro svou odolnost a pevné stonky, díky nimž květy nesklánějí hlavy ani po dešti. Pro milovníky romantiky je tu 'Pinky Winky' s něžnými bílo-růžovými květy uspořádanými do kuželovitých květenství. Tato odrůda je kompaktnějšího vzrůstu a hodí se i do menších zahrad. Ať už zvolíte kteroukoli odrůdu, hortenzie latnatá vám zaručeně přinese do zahrady krásu a eleganci. Nezapomeňte na její základní požadavky – slunné stanoviště s mírným polostínem a vlhčí, propustnou půdu. S trochou péče se vám odmění bohatým a dlouhotrvajícím kvetením, které rozzáří vaši zahradu od léta až do podzimu.

Inspirace pro vaši zahradu

Hortenzie latnatá je královnou pozdního léta a její krása rozzáří každou zahradu. Existuje nepřeberné množství odrůd, od sněhově bílých po sytě růžové a dokonce i zelenkavé, takže si vybere opravdu každý. Pro romantický vzhled zkombinujte hortenzie s růžemi. Zvolte druhy růží, které kvetou ve stejnou dobu jako vaše hortenzie, abyste dosáhli harmonického efektu. Pro kontrastní, ale přesto okouzlující kombinaci zasaďte k hortenziím latnatým okrasné trávy. Jemné listy a vzdušné laty trav vytvoří krásný kontrast k mohutným květům hortenzií. Nebojte se experimentovat s barvami. Pokud máte rádi modrou barvu, zkombinujte bílou hortenzii latnatou s modře kvetoucími trvalkami, jako jsou šanty, ostrožky nebo levandule. Pro teplejší vzhled zkombinujte růžové nebo červené hortenzie s třapatkami, rudbékiemi nebo zápleváky. Nezapomínejte ani na podzimní krásu hortenzií. Jejich květy se zbarvují do nádherných odstínů a vydrží až do prvních mrazů. Prodloužit si podzimní atmosféru můžete výsadbou okrasných kapust, které doplní barevnou paletu zahrady. S trochou fantazie a inspirace proměníte svou zahradu v kouzelné místo plné barev a vůní.

Publikováno: 09. 07. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jitka Žáčková

Tagy: hortenzie latnatá | květiny