Rozjasněte si zahradu s exotickou krásou mandevilly

Mandevilla

Krása květů mandevilly

Mandevilla, liána s exotickým půvabem, okouzluje svými nádhernými květy. Tyto trumpetové krásky, dostupné v široké škále barev od zářivě růžové a červené po něžnou bílou a žlutou, rozzáří každou zahradu či balkon. Květy mandevilly, dosahující velikosti až 10 cm, se pyšní jemnou texturou a omamnou vůní, která láká motýly a včely. Pro svůj exotický vzhled a bohaté kvetení od jara do podzimu se mandevilla stává stále oblíbenější okrasnou rostlinou. Ať už ji necháte pnout po pergole, ozdobíte jí plot nebo ji umístíte do závěsného květináče, krása květů mandevilly vám vykouzlí úsměv na tváři.

Pěstování a péče

Rostlina preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Zalévejte ji pravidelně, ale nenechávejte kořeny stát ve vodě. Během vegetačního období od jara do podzimu přihnojujte rostlinu jednou za dva týdny hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Rostlina je citlivá na mráz, proto ji na zimu přeneste dovnitř nebo ji chraňte před mrazem.

Při přesazování použijte substrát pro pokojové rostliny. Dbejte na to, aby nový květináč byl jen o trochu větší než ten původní. Rostlinu můžete množit semeny nebo řízky. Semena vysévejte na jaře do výsevního substrátu. Řízky odebírejte na jaře nebo v létě z mladých výhonků.

Ideální stanoviště

Pro zdárný růst a bohatou úrodu je důležité vybrat pro vaši rostlinu to správné stanoviště. Většina druhů preferuje slunné místo s dostatkem přímého slunečního svitu, alespoň 6 hodin denně. Některé druhy ale naopak ocení spíše polostín, obzvláště v horkých letních měsících. Před výsadbou si proto vždy ověřte specifické požadavky dané rostliny. Důležitá je také kvalitní, dobře propustná půda s dostatkem živin. Před výsadbou je vhodné půdu prokypřit a obohatit o kompost. Nezapomínejte ani na ochranu před větrem, který může rostliny poškodit.

Zálivka a hnojení

Rostliny potřebují k životu vodu a živiny, stejně jako my. Pravidelná zálivka je proto základ. Ale pozor, s vodou to nepřehánějte! Přemokření může vést k hnilobě kořenů a úhynu rostliny. Vždy je lepší substrát nechat mezi zálivkami mírně proschnout. Frekvence zálivky se liší dle druhu rostliny, ročního období a podmínek v místnosti. Obecně platí, že v létě zaléváme častěji než v zimě.

Hnojení dodá rostlinám potřebné živiny pro zdravý růst a kvetení. Na trhu existuje mnoho druhů hnojiv, od tekutých, přes granulovaná až po tyčinky. Vybírejte hnojivo dle potřeb vaší rostliny a vždy dodržujte instrukce na obalu. Většinou hnojíme od jara do podzimu, kdy rostliny aktivně rostou.

Zimní ochrana mandevilly

Mandevilla, okrasná popínavá rostlina s nádhernými květy, není mrazuvzdorná a vyžaduje zimní ochranu. Před příchodem prvních mrazů je nutné ji přenést do interiéru. Ideální teplota pro přezimování se pohybuje mezi 7 až 12 °C. Před zazimováním mandevillu seřízněte zhruba o třetinu. Omezte zálivku a dbejte na to, aby rostlina nestála ve vodě. Přemokření může vést k hnilobě kořenů. Během zimy mandevilla odpočívá a nevyžaduje hnojení. Pravidelně kontrolujte výskyt škůdců, jako jsou svilušky nebo molice. Pokud je rostlina napadena, ošetřete ji vhodným insekticidem. Na jaře, po posledních mrazech, můžete mandevillu postupně otužovat a přenést ji zpět na zahradu nebo terasu.

Množení řízkováním

Řízkování je snadný a efektivní způsob, jak si namnožit oblíbené rostliny. Funguje na principu zakořenění části stonku, listu nebo kořene. Nejvhodnější dobou pro řízkování je jaro a začátek léta, kdy mají rostliny dostatek energie pro růst.

Použijte ostrý nůž nebo zahradnické nůžky a odeberte řízky o délce 5-10 cm. Odstraňte spodní listy a řízky zapíchněte do substrátu pro řízkování, který zajistí dostatečnou vlhkost a vzdušnost. Pro urychlení zakořenění můžete použít stimulátor. Řízky umístěte na světlé místo bez přímého slunce a udržujte substrát vlhký. Zakořenění trvá obvykle několik týdnů.

Choroby a škůdci

I přes veškerou péči se i těm nejzkušenějším pěstitelům může stát, že jejich rostliny napadnou choroby nebo škůdci. Mezi nejčastější choroby patří plísňové infekce, jako je padlí nebo plíseň šedá, které se projevují bílým nebo šedým povlakem na listech. Tyto choroby se šíří především ve vlhkém prostředí, proto je důležitá prevence v podobě vzdušného stanoviště a přiměřené zálivky. Ze škůdců pak rostliny nejčastěji napadají mšice, svilušky, molice a třásněnky. Mšice a molice se živí rostlinnými šťávami a způsobují deformaci listů. Svilušky se projevují drobnými pavučinkami na spodní straně listů a třásněnky způsobují stříbřité skvrny na listech. V boji proti chorobám a škůdcům je možné využít jak chemické, tak i biologické přípravky. Mezi biologické metody patří například nasazení dravého hmyzu, který se škůdci živí. Důležitá je také prevence v podobě výběru odolných odrůd a správné péče o rostliny.

Inspirace pro vaši zahradu

Toužíte po změně a vaše zahrada volá po svěžím větru? Není nic jednoduššího než se nechat inspirovat! Ať už máte malý dvorek nebo rozlehlou zahradu, existuje nepřeberné množství nápadů, jak z ní vytvořit oázu klidu a krásy. Milovníci moderního stylu ocení minimalismus s důrazem na čisté linie a přírodní materiály jako je kámen a dřevo. Naopak romantické duše si zamilují rozkvetlé louky plné barev a vůní, kde nechybí ani lavička ukrytá ve stínu stromů.

Pro ty, kteří touží po spojení s přírodou, je tu možnost vytvořit si na zahradě vlastní zeleninovou zahrádku nebo bylinkovou spirálu. Nejenže si vypěstujete vlastní suroviny do kuchyně, ale zároveň podpoříte biodiverzitu a přilákáte užitečný hmyz. A co teprve večerní posezení u ohniště s vůní bylinek linoucí se ze zahrady? Nezapomínejte ani na osvětlení, které dodá vaší zahradě tu pravou atmosféru i po setmění.

Publikováno: 12. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jitka Žáčková

Tagy: mandevilla | mandevilla je druh rostliny